Novartis olarak insanların yaşam kalitesini artıracak ve ömürlerini uzatacak yeni yollar keşfetme misyonumuz, dünya genelindeki çalışmalarımızı, değerlerimizi ve çabalarımızı vurgular.

Novartis Satın alma ekibi olarak bizler, üretkenlik yoluyla sürekli olarak iş etkisi yaratarak,  inovasyondan yararlanarak  ve Novartis'in çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine öncülük ederek bu amaca ulaşma konusunda  kararlıyız.

Dünyanın dört bir yanındaki yetenekli satın alma profesyonellerinden oluşan ekibimiz, Novartis'in ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçları karşılamanın en iyi yollarını bulmak için iş ekiplerimizle yakın güvene ve  karşılıklı faydaya dayalı ilişkiler kurar , iş ve etik standartların en yüksek değerlerine uyumu sağlarken  “tek ekip” ruhu içinde işbirliği yapar. 

Değer yaratma sürecinde  ve amacımızın gerçekleştirilmesinde tedarikçilerimizi ortağımız ve  kilit unsurları olarak görüyoruz. Üçüncü Taraf Kurallarımız, tedarikçilerimizden  beklediğimiz standartları ve gereksinimleri açıkça tanımlar ve bunlara bağlı kalmak, tedarikçi seçim ve değerlendirme sürecinde kullanılan temel kriterlerden biridir.

Novartis , Yeşil Beklentilerin ortaya koyduğu  gereksinimlere ve karbon ayak izine en büyük katkısı olan Tedarikçilere  odaklanır ve onlarla yakın bir şekilde çalışır (Novartis Green Expectations from Suppliers). Bu, birlikte sürdürülebilirlik taahhütlerimizi eyleme dönüştürmemizi sağlar.

Buna ek olarak, tedarikçilerimizin karşılıklı performans verimlilik  ve üretkenlik artıran açık diyaloglar ve katılım yoluyla Novartis ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi çözümler önermelerini ve bu önermelerini yerine  getirmelerini bekliyoruz.

Satınlama Platformu - Ariba

Novartis Satınalma, uyumlu ve verimli süreçleri uygulamak için en son teknolojiye yatırım yapar ve sürekli iyileştirme uygulamalarını benimser. Tedarik platformumuz, Novartis Ariba Network tarafından desteklenmektedir ve eSourcing ve sözleşme süreçlerinin uçtan uca süreç boyunca sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlar.

eSourcing

eSourcing, satın alma sürecine şeffaf bir yaklaşımı teşvik eden her şey dahil entegre  sistemdir . Filo, Seyahat, Toplantılar, Kongre ve Etkinlikler vb. Novartis harcama kategorilerinde hem ürün hem de hizmet satın almak için kullanılır.
Ariba tarafından desteklenen Novartis eSourcing platformu, şunları yapmanız için  şeffaf bir fırsat sunar:
İhtiyaçların net olarak anlaşılması ve  öğrenilmesi ve ortak çalışma fırsatlarının keşfedilmesi 
Bilgi Taleplerine (RFI), teklif taleplerine (RFP ) ve e-sourcing  süreçlerinin şeffaf bir tedarik süreci ve rekabet ortamında tamamlanması
Sonuçlardan öğrenilmesi  ve yenilikçi çözümlerinizi sürekli geliştirmek için geri bildirimin kullanılması 
Tedarikçilerimizden eSourcing sürecini benimsemenisini ve eSourcing platformu  tarafından sunulan karşılıklı faydalardan yararlanmasını bekleriz.

eSourcing, hem Novartis'e hem de tedarikçilerine yardımcı olur. 
Temel faydalardan bazıları şunları içerir:

 • Açıkça tanımlanmış gereksinim
 • Yapılandırılmış standart yanıt gönderme biçimleri
 • Zaman tasarrufu ve hızlı değerlendirme süreci
 • Sorguların küresel erişilebilirliği
 • Şeffaflık yoluyla güven ve uyum oluşturun
 • Ariba Satınalma Projesi – Tüm e-Satınalma girişimleri; Satınalma Departmanı’nın işbirliği yaptığı ve satın alma aktivitelerini mantıklı bir şekilde yürütmek için ilgili tüm belgeleri sakladığı bir projeyle başlatılır.
 • Ariba Satınalma Aktiviteleri – Tedarikçilerle işbirliği yapmak ve projeye yarar yanıtlar almak için Satınalma aktivitelerinin (RFI – Bilgi Talebi, RFP – Teklif Talebi & e-İhale) oluşturulması.
 • Skorlama, tedarikçi seçimi ve sonuç dokümantasyonu – Satınalma aktivitelerinden elde edilen girdilere göre yapılan değerlendirme ve tedarikçi seçimi, tedarikçi 
 • RFI (Request for Information) – Bilgi Talebi (Bir sonraki adım olan kısa liste için tedarikçilerden ön bilgilerin toplanması)
 • RFP (Request for Proposal) – Teklif Talebi (Tedarikçilerden tekno-ticari tekliflerinin ve maliyet tekliflerinin toplanması ve tedarikçi kısa listesinin oluşturulması) 

e-İhale, çevrimiçi e-Satınalma platformumuz aracılığıyla gerçekleştirilen ürün veya hizmetlerin alım ve satımına yönelik bir müzakere sürecidir. Tedarikçiler, gerçek zamanlı geri bildirimlere dayalı olarak tekliflerini geliştirmek için yeterli fırsat elde ederler. e-İhaleler birçok karşılıklı fayda sunar, bunların başlıcaları şunlardır:

 • En şeffaf müzakere modu
 • e-İhale için yalnızca kısa listedeki tedarikçiler davet edilir.
 • Karşılıklı zaman kazandırır.
 • Tedarikçilerin “nasıl” performans gösterdiğine ilişkin gerçek zamanlı geri bildirim paylaşma olanağı sağlar.
 • Karşılıklı güven ve uyumu sağlar
 • Novartis'te kullanılan 3 ana e-İhale türü vardır:
 1. English Açık Eksiltme – Tedarikçilerin, gerekli ürün veya hizmetler için bu dinamik açık eksiltme formatı sırasında teklif vermeleri gerekmektedir. Tedarikçiler, ihale etkinliğinin sonunda, süre bitene kadar en düşük maliyette kalarak/en yüksek sırayı koruyarak kazanır.
 2. Japanese Açık Arttırma – Tedarikçiler, talep edilen ürün veya hizmetler görüntülendiğinde en iyi fiyatlarını kilitlemeleri gerekir.
 3. Dutch Açık Artırma – Bu ihale türü, talep edilen ürün veya hizmetler için belirli bir fiyatla başladığı ve ilk tedarikçi görüntülendiğinde en iyi fiyatı kilitleyene kadar zamanla artmaya devam ettiği tek tıklamalı bir açık artırmadır.
  Eğitimli satın alma uzmanlarımız, e-İhaleyi gerçekleştirmeden önce konsept ve kurallarını anlamanıza yardımcı olmak için işbirliği içinde çalışır ve tedarikçilerin, bir e-İhale’ye katılmadan önce sistem ve süreç ile aşina olmalarını ve tüm belirsizlikleri belirtmelerini ve e-İhalede sundukları tutum&tekliflerinin tüm sorumluluğunu üstlenmelerini bekler.  e-İhale sonrası kapanış fiyatı

Akıllı Sözleşme Modeli

Novartis'te, iş ortaklarıyla en akıcı ve etkili şekilde ilişki kurmak için uzun yıllardır süregelen Satınalma pratiği ve gerçekleştirdiğimiz binlerce sözleşme faaliyetinin deneyimlerinden yararlanıyoruz.
Novartis'te anlaşmalarımız piyasa ilkeleri ve uygulamaları ile uyumludur. Bu uzmanlığın, kapsamlı ve uzun müzakerelerde harcanan zamanı azalttığını düşünüyoruz. Ariba Sözleşme Yönetimi Uygulaması ile birleştiğinde, sözleşme süreci deneyimi artık çok kolay. 

Sürdürülebilirlik hedeflerimize katkıda bulunan, kağıt ve mürekkep kullanımından kaçınan ve sözleşme yürütme sürecinde zaman tasarrufu sağlayan dijital imzalar (izin verilen yerlerde) gibi yenilikçi uygulamaları teşvik ediyoruz. 

İlaç alanında faaliyet göstermek büyük bir özen gerektirir ve Novartis, Uyum konusundaki sorumluluğunu çok ciddiye alır. Bununla birlikte, mümkün olan yerlerde sadeleşmeler aramak önemlidir. Bu kapsamda Novartis, işlemlerin riskine ve/veya değerine dayalı olarak farklılaşmış bir Sözleşme modeli benimsemiştir. Genellikle, sizinle işbirliğimiz için Genel Hüküm ve Koşullarımıza atıfta bulunan basit bir Satın Alma Siparişi yeterli olacaktır. Ancak, örneğin İlaç Geliştirme alanında bazı hizmetler sağlıyorsanız, muhtemelen Resmi bir Yazılı sözleşme (örn. Ana Hizmet Sözleşmesi) imzalamanız istenecektir. Hızlı, ödüllendirici ve dengeli bir Sözleşme süreci sağlamak, karmaşıklığı azaltmamıza ve kritik olmayan tekrarlardan kaçınmamıza yardımcı olmanız için desteklerinizi bekliyoruz